Jak bezpiecznie ułożyć niemowlę w foteliku samochodowym? 1
Jak bezpiecznie ułożyć niemowlę w foteliku samochodowym?

Jak bezpiecznie ułożyć niemowlę w foteliku samochodowym?

Przed porodem mama spędza wieczory na szukaniu informacji jak przewinąć maleństwo, jak je wykąpać. Nie każda jednak pamięta, że jeszcze przed wyjściem ze szpitala czeka ją spore wyzwanie. Musi włożyć swoje nowo narodzone, kruche maleństwo do fotelika samochodowego. Jak się do tego zabrać? Jak podnieść maleństwo, jak przełożyć do siedziska, jak wyregulować pasy – jak to zrobić by było to zgodne z rozwojem dziecka i bezpieczne?

Wbrew pozorom, jeśli opanowałaś umiejętność podnoszenia maluszka, to już spora część sukcesu! Przyjazna pielęgnacja opiera się na obrotach, czyli wszystkie czynności wykonujemy przez boczek – raz jeden, raz drugi. Wkładanie maluszka do fotelika również zaczynamy od obrotu, ponieważ musimy go najpierw podnieść do pozycji fasolki.

Uwaga! Nigdy nie podnosimy niemowlęcia, łapiąc go pod paszki czy układając jedną rękę z tyłu głowy a drugą pod pupą. Dziecko nie lubi lewitować w powietrzu. Lubi być otulone, lubi być blisko. Pamiętaj, by swoim ciałem jak najbardziej zbliżyć się do maleństwa i obrócić go na boczek. U noworodka szczególną uwagę zwróć na podtrzymanie główki. Ułóż maluszka w swoich objęciach we wcześniej wspomnianej pozycji fasolki. Teraz możesz zacząć przygotowanie do podróży.

Jak ułożyć niemowlę w foteliku samochodowym?

Wsiadamy do fotelika z noworodkiem. Jak?

  • powoli
  • przez boczek
  • kontrolując główkę, której maluch jeszcze nie trzyma
  • z wkładką dla noworodka lub otulaczem, który wypełni zbyt obszerne wnętrze fotelika
  • dostosowując długość pasów tak, by nie dało się ich zmarszczyć dwoma palcami
  • przeciągając pas przez to „wyjście”, które znajduje się na wysokości barków maluszka lub nieco nad nimi, jeżeli nie macie aż tak wielu możliwości regulacji (w moim foteliku są to tylko dwa wyjścia, dlatego wybrałam to, które znajduje się wyżej, a nie za pleckami)

 

Instrukcja wkładania noworodka do fotelika samochodowego, nosidełka

Znasz już ogólne zasady, teraz krok po kroku wytłumaczę Ci, jakimi ruchami dotrzeć do celu.

  1. Z pozycji fasolki wsuń delikatnie swoją rękę między nóżkami maleństwa tak, by dłoń znajdowała się aż pod główką (w ten sposób będziesz ją podtrzymywać, by nie opadała).
  2. Przetocz dziecko delikatnie bokiem i całym swoim ciałem zbliż się z nim do fotelika – nie „odklejaj” malucha od siebie zbyt wcześnie, bo nie będzie czuł się bezpiecznie.
  3. Włóż do fotelika najpierw pupę, potem tułów, wysuwając rękę górą i przełóż ją na drugą stronę główki.
  4. Delikatnie odłóż główkę i obróć malucha przodem do siebie za tułów i miednicę, wkładając swoje ręce pod plecki i pupę.

jak włożyć niemowlaka do fotelikabezpiecznie wkładanie niemowlaka do fotelikagłówkę noworodka zawsze trzeba odpowiednio podtrzymywaćbezpieczny niemowlak noworodek w foteliku

Gotowe! Teraz możesz dopasować i zapiąć pasy. Pamiętaj o osłonkach na pas, które powinny znajdować się na barkach, a nie na brzuszku. Jeśli masz dla maleństwa otulacz do fotelika to zapnij pasy bezpośrednio na maluszku i dopiero okryj go wierzchnią częścią materiału.

Wyjmujemy maleństwo analogicznie – wkładając rękę między nóżkami aż pod główkę, przetaczając za miednicę na boczek i pochylając się bardzo blisko swoim ciałem. Drugą, wolną rękę ułóż na barku bliższym Twojemu ciału i podtrzymuj go, ale nie ciągnij. Ręką, która podnosi, dziecko jest ta przechodząca między nóżkami, druga natomiast tylko pomaga. Kiedy maleństwo jest już w Twoich ramionach, możesz przełożyć rękę „wspomagającą” z barku pod plecki i pupę, a tę z między nóżek uwolnić i otulić dziecko w pozycji fasolki.

Co zmienić, gdy maluszek podrośnie i zacznie kontrolować główkę?

Zacznij od wyjęcia wkładki dla noworodka, gdy pas zacznie chować się za pleckami. Poza tym do zmiany jest tak naprawdę niewiele. Wystarczy podczas wkładania i wyjmowania dziecka z fotelika ułożyć rękę przechodzącą między nóżkami nie pod główką, a nieco niżej – pod paszką. Druga ręka nadal będzie tylko podtrzymywała bark, a wiodącą, podnoszącą ręką będzie ta między nóżkami.

To, że dziecko rośnie i zaczyna przejmować większą kontrolę na swoim ciałem, nie zwalnia nas z podnoszenia i odkładania przez boczek. Są to bowiem ruchy, które wykorzysta przy samodzielnych obrotach i osiąganiu kolejnych, wyższych pozycji. Dzięki temu, w jaki sposób go podnosisz i wkładasz do fotelika, pokazujesz maleństwu prawidłowe wzorce ruchowe, na których będzie budował swoją aktywność. Jeśli będziesz to robić, trzymając pod paszki lub za głowę, możesz niechcący spowodować problemy z rozkładem napięcia mięśniowego, ale nie tylko. Maluszek nie dostanie od Ciebie również ważnej bazy do dalszego rozwoju i sam będzie musiał szukać rozwiązań, nie zawsze dobrych.

monika adamczyk dla momika

Nazywam się Monika Adamczyk. Jestem magistrem fizjoterapii, kierunek ukończyłam na wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jako terapeuta NDT Bobath oraz terapeuta i diagnosta Integracji Sensorycznej specjalizuję się w pracy z niemowlętami i dziećmi. Prywatnie sama jestem mamą małego Maksa i razem z nim prowadzę profil o ciąży i rozwoju dziecka na Instagramie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowej pielęgnacji i stymulacji rozwojowej Twojego dziecka odwiedź mój profil Sensifi_.

sensifi_

Komentarze do wpisu (1)

15 lutego 2021

O jak dobrze, że można się dowiedzieć :) To teraz przećwiczę i będę mógł zaskoczyć żonę :) Super!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl