Co robić z dzieckiem w domu? 0
Co robić z dzieckiem w domu?


Wszyscy lubimy być w domu, czuć komfort rodzinnego ciepła. Co innego kiedy pobyt jest wymuszony. Co kiedy z powodu choroby lub innych okoliczności sytuacja zmusza nas do pozostania w domu? Jak wiadomo, przymusu nikt nie lubi. Dorośli potrafią sobie to jakoś wytłumaczyć, znacznie trudniej o zrozumienie od małego dziecka. Dlatego rodzice starają się maluchy czymś zając, ale kiedy wszystkie puzzle zostały już złożone, a pomysły się kończą... Jeśli nie przychodzi Wam do głowy żaden pomysł, skorzystacie z darmowej kolorowanki do wydruku w ->PDF.

Kolorowankę widział i zna chyba każdy. To taki kontur rysunku do wypełnienia, kredkami oczywiście. To najprostsza forma zadania, jakie dajemy dziecku "żeby się nie nudziło". Chcemy trochę opowiedzieć, jak to wygląda w świecie misia Momika. Zacznijmy od informacji powszechnie powtarzanych, czyli same zalety.

kolorowanka do pobrania z misiem

Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania?

Kolorowanie to nie tylko świetna zabawa, ale dobry sposób na wspieranie rozwoju dziecka! Oto kilka korzyści:

  • Przygotowanie do pisania – kolorowanie rozwija małą motorykę, czyli ćwiczy precyzyjne ruchy rączki, prowadzenie linii, kolorowanie w obrębie konturu wyrabia precyzję
  • Koncentracja –  już najmniejsze maluchy potrafią kierować swoją uwagę świadomie! Wbrew pozorom one tylko czekają, żeby dostać ciekawe zadanie, na którym przetrenują nowe umiejętności z pełnym zaangażowaniem.
  • Koordynacja ręka-oko – trzymanie kredki, wypełnianie odpowiednich pól, temperowanie kredek – to wszystko ćwiczy koordynację ręka-oko, potrzebną do wykonywania niemal wszystkich codziennych czynności.
  • Rozwijanie kreatywności – bo przecież nie ma dwóch takich samych dzieł! Niech każdy pokaże co mu w duszy gra! Pamiętajmy, że kolorowanka to tylko szablon. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń i miś może się znaleźć w kapeluszu na plaży , albo w szaliku na śniegu! Pozwólmy, żeby historia pisała się sama.
  • Wspólne zajęcie - nie ma nic lepszego niż dyskusja przy wspólnej pracy! 

 

Co zrobić gdy dziecko nie chce kolorować?

Nic! To oznacza, że teraz pora odwrócić kartkę na druga stronę i dać mu wolną rękę! To oznacza, że akurat ma ochotę zrobić coś innego. Namawianie do pracy będzie powodowało opór. Z kolei długotrwały nacisk zrodzi trwałą niechęć do takich zajęć. A przecież nikt nie lubi przymusu. Pomyśl, że ten arkusz papieru tym razem może posłużyć do złożenia łódki albo innej składanki czy dowolnego doświadczenia. Następnym razem może poprosi o kredki i zachwyci się pomysłem kolorowania misia. 

Co robić z dziećmi w domu?

 

Kiedy kolorowanka wspiera rozwój emocjonalny?

  • Wyższa samoocena – nie ma lepszej pochwały niż własna satysfakcja! Maluch lepiej niż inni wie, jaki jest wyjątkowy i potrafi się cieszyć twoją twórczością w pełni jeśli tylko ma do tego pole. Nie chwalmy i nie oceniajmy. Zostawmy przestrzeń, aby dzieci mogły uczyć się swoich emocji. Ukończone dzieło wymaga kontemplacji, więc dajmy na to czas. Mały artysta chętnie oceni siebie sam.
  • Sposób na stres – kolorowanie bywa pomocne kiedy w głowie mamy natłok myśli. Odpowiednio dobierane kolory wpływają na nasz nastrój. Więc probujmy wszystkich kolejno! 
  • Śmiało, dorysuj coś więcej! - bawmy się w budowanie historii. Jeśli pokarzesz maluchom, że istnienie dowolność, nie tylko uwierzą, że można myśleć samodzielnie, ale opowiedzą ci swoje najlepsze pomysły. To idealna okazja, żeby poznać emocje i psychikę dziecka. 
  • Kolorowanka, może być zabawką - kolorowanie nie musi kończyć się powieszeniem obrazka na lodówce czy schowaniem do szuflady. Wręcz przeciwnie. Kiedy zaangażowanie urosło do tego stopnia, że miś jest bohaterem historii, dajmy mu być częścią innych zabaw. Wycięty może dostać rączkę z kredki i prowadzić przedstawienie teatralne jako kukiełka. Może zostać obserwatorem kiedy trafi na szybę okna. Ba! Zróbcie mu imprezę i dorysujcie przyjaciół! Kilka pudełek i nowy dom dla misia gotowy. Najlepszych zabaw nie kończy się szybko.

Kolorowankę możecie pobrać w formacie A4 do druku -> tutaj.

kolorowanka miś do wydrukowania za darmo

kolorowanka kreatywna

Jeśli chcecie się z nami podzielić, swoją twórczością zapraszamy! #momika :D

Życzymy udanej zabawy!

 

Lista dodatkowych materiałów do zabawy w domu z dziećmi:

-> Dziennik odkrywcy "domowe eksploracje" do pobrania TUTAJ.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl