Jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala? 3
Jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala?

Odbiór dziecka ze szpitala to pierwszy ojcowski egzamin. Mężczyźni potrafią wykazać się w wielu zadaniach, a to jest jedno z najważniejszych. Warto dobrze przygotować się do powrotu z noworodkiem do domu. Zgłębimy kwestię bezpiecznej podróży noworodka w foteliku oraz odpowiedniego ubrania dla maluszka.

Zazwyczaj po porodzie naturalnym można opuścić szpital w 2.–3. dobie (czasem nawet następnego dnia), po cesarce natomiast po czterech dniach. Personel informuje rodziców zazwyczaj dzień wcześniej o planowanym wypisie. Idealnie kiedy wszystkie ubrania dla maluszka i dla mamy są przygotowane w torbie, a nowy fotelik czeka w aucie (a tata swoją męska logiką ogarnął do perfekcji technikę przypinania nowego siedziska!). Ale w natłoku przedporodowych emocji łatwo o tym zapomnieć. Jeśli więc to zadanie spadnie na ciebie, nie pakuj do torby odzieży, w jakiej twoja żona chodziła przed ciążą. Choć brzuch po porodzie jest mniejszy, to jednak nadal będzie na tyle duży, że na pewno nie zmieści się ona w swoje dawne ubrania. Istotna jest wygoda. Poród to jednak duży wysiłek i potrzeba czasu na regenerację ciała. 

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Stara utarta zasada mówi, że dziecko powinno mieć jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły. Znane, ale nadal dość subiektywne. Więc jak to zrobić dobrze? Zadbaj o dwa rozmiary ubranek – najczęściej to 56 i 62, ale do wyjścia mama raczej zdąży się zorientować, który rozmiar jest odpowiedni. Jeśli maluch przychodzi na świat latem wystarczy lekkie body i cienki bawełniany kocyk lub pieluszka do przykrycia nóżek. Inaczej sprawa wygląda wiosną, jesienią czy zimą. Jeżeli temperatura nie spada poniżej 15 stopni dodatkowy sweterek (najlepiej zapinany z przodu; ubranie wkładane przez głowę są mało komfortowe dla noworodka), a nóżki przykryć kocykiem. Za to zimą musisz się bardziej postarać. Powszechnie dostępne kombinezony ocieplane, polarowe czy inne puchowe kurtki to rozwiązanie odpowiednie do wózka gondoli, natomiast podróż niemowlaka w foteliku samochodowym wymaga zdjęcia wierzchnich okryć. Aby fotelik spełniał funkcje bezpieczeństwa pasy wewnętrzne muszą być odpowiednio ciasno zapięte (tak, że tylko jeden palec można wsunąć pod pas kiedy są już zapięte na ciele dziecka) inaczej w razie wypadku nie chronią. Jak więc zapewnić ciepło w drodze na parking i później w aucie? Należy dokupić odpowiedni wkład do fotelika z otworami na pasy, który montujemy przed umieszczeniem maluszka w foteliku. Otulacze do nosidełka od misia Momika dzięki otwartej konstrukcji dają możliwość pełnej regulacji temperatury noworodka i pasują do każdego fotelika, więc nie ma szans, że będzie źle dobrany! Jedynie o kolorach i wzorach można wcześniej porozmawiać z przyszłą mamą, żeby była zadowolona z wyboru otulacza. 

 

Wyjście ze szpitala z noworodkiem.

Wchodząc do szpitala z fotelikiem i otulaczem w jednej ręce, kwiatami w drugiej i torbą z odpowiednimi ubraniami i akcesoriami na ramieniu możesz się czuć prawdziwie przygotowany! Przed wyjściem ze szpitala dziecko powinno być nakarmione i przewinięte. Bez uczucia głodu i z czystą pieluchą podróż do domu zwykle jest spokojniejsza, choć tak naprawdę nikt nie może tego zagwarantować, bo dużo zależy również od nastroju i temperamentu dziecka. Maluszek w wieku do dwóch miesięcy powinien przebywać w foteliku samochodowym maksymalnie 30-60 minut, ta bezpieczna pozycja do podróżowania nie jest idealna do wypoczynku. W czasie kiedy mama przebiera się, a wypis jest już gotowy możesz ułożyć dziecko w nosidełku ubrane w cienkie ubranie – dokładnie tak jak był ubrany w szpitalu, a w mroźne dni plus jedna warstwa ubrań – przed wyjściem na zewnątrz nałożyć czapeczkę i sprawnie zapiać otulacz. Wbudowany kaptur osłania przed wiatrem, a ściągacze pomagają szczelnie otulić maluszka. Wiązania zapewniają trwałe zapięcie, a żadna rzepa nie zniszczy ubrań, zwłaszcza delikatnych maminych sukienek i rajstop. 

 

Podróżowanie autem z noworodkiem.

Najlepiej jeśli mama usiądzie przy dziecku z tyłu, koniecznie zapinając się pasami bezpieczeństwa – dzieci, które czują obok siebie obecność mamy, są spokojniejsze. Jeśli w aucie jest chłodno możesz włączyć delikatnie ogrzewanie i kiedy zrobi się ciepło rozwiązać otulacz rozkładając na boki tak, aby dziecko nie przegrzewało się. Ten otulacz do fotelika nie ma żadnych kieszonek na nóżki ani nogawek dlatego zapewnia największą swobodę w regulowaniu temperatury. Nie martw na zapas, że możesz czegoś nie zauważyć, noworodek odczuwa temperaturę podobnie jak dorośli, więc z pewnością ocenisz potrzebę rozpięcie otulacza w foteliku. Na koniec podróży ponownie otul dziecko i delikatnie wypnij fotelik. Misja zakończona! Powodzenia w kolejnych rundach.

 

Komentarze do wpisu (3)

26 lutego 2020

Świetna sprawa taki śpiworek. Myślę, że to duże ułatwienie podczas wyjścia ze szpitala. Nasz tata sprawdził się rewelacyjnie. Warto dodać, że odbierał nas razem z prawie dwuletnią córeczką.

15 lutego 2021

Super! To pomaga odnaleźć się. Żona zaskoczona! No bo skąd wiedziałeś :) Jak miło taką dostać pochwałę.

15 lutego 2021

No mega pomocne. Czuję się dużo pewniej. Kobiety nie mówią, ale jak dostają pomoc, to są zachwycone. Teraz to już całkiem same w szpitalu są, więc czekam z wiedzą. Dodam, że z instrukcją łatwo mi było zamontować wkład to fotelika i bez problemu ogarniam to zapinanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl