Stymulacja sensoryczna niemowląt i małych dzieci – dlaczego warto? 0
Stymulacja sensoryczna niemowląt i małych dzieci – dlaczego warto?

Co to właściwie jest stymulacja sensoryczna?

Dzisiaj bardzo dużo nowych pojęć trafia do uszu rodziców i nic dziwnego, że często trudno za tym wszystkim nadążyć. Postaramy się w szybki i prosty sposób odczarować to magiczne pojęcie sensoryki. Sensoryka lub sensomotoryka to nic innego jak zapewnienie dziecku warunków, w których jego zmysły otrzymają zamierzone bodźce, płynące z naturalnych, codziennych aktywności i zabaw. Brzmi mało naukowo? Obiecaliśmy odczarowywanie, więc zapraszamy dalej. Poniżej znajdziesz kilka prostych zasad, o których warto pamiętać w czasie zabaw sensorycznych, oczywiście tych codziennych i zupełnie naturalnych. 

Każdy rodzic bawi się ze swoim dzieckiem, dotyka, przytula i wprowadza w świat pełen bodźców. Jak zrobić to mądrze? Trzeba to robić świadomie i pamiętać o pewnych zasadach. Jakich?

małe stópki i bodźce sensoryczne

Im mniej, tym lepiej! Uczmy się siebie powoli.

Rozpoczynając zabawy z małym dzieckiem, starajmy się izolować i świadomie dobierać bodźce. Zwykłe masowanie ciała połączone z mówieniem, czy mruczeniem to już dużo. Jeśli sobie uświadomimy, że do tego dochodzą bodźce wzrokowe oraz na przykład zapach oliwki nie trudno sobie uzmysłowić, że ograniczanie bodźców może być wręcz wyzwaniem! Kluczową kwestią jest świadomość. Zwróćmy uwagę na to co się dzieje w tu i teraz. Dzięki temu łatwiej będzie nam zauważyć i prawidłowo odczytać reakcje maluszka. 

Jeśli zastanawiasz się, czy można przesadzić z ilością bodźców, od razu mówimy TAK! Przestymulowanie jest bardzo realną reakcją na zbyt wiele bodźców, z którymi niedojrzały jeszcze układ nerwowy nie może sobie poradzić. Objawami takiego przebodźcowania może być: rozdrażnienie, niepokój, nadmierne pobudzenie, płacz, a także trudności z zaśnięciem czy wybudzanie się z płaczem i krzykiem. Trzeba pamiętać, że efekty nadmiernej ekspozycji niedojrzałego układu dziecka na bodźce mogą pojawić się z opóźnieniem. Intensywny dzień często rozprasza tak silnie, że nie trudno ominąć delikatne sygnały o tym, że to, co dla nas jest koniecznością, bo na przykład mamy wyjazd, spotkanie, dla naszego niemowlaka jest chaosem nie do ogarnięcia. Za to wieczorem zaczyna się koszmar. 

Wczesne rozpoczęcie zabaw z maluchem, uczenie się go w szczegółach oraz poznawanie reakcji na bodźce krok po kroku uczą nas jak poradzić sobie z takimi zdarzeniami. Praktyka czyni mistrza! Świadoma stymulacja sensoryczna pomaga w pełniejszym rozwoju dziecka

Intensywność dostosowana do wieku!

Kolejną zasadą jest, aby dostarczać bodźców odpowiednich do wieku malucha. Zaczynamy od delikatnych masaży, cichych kołysanek, przytłumionego światła lampki nocnej i innych łagodności odpowiednich dla niemowlaka. Później możemy zwiększać amplitudy oraz siłę. Dzieci często same pokazują, że są już gotowe na inne zabawy. Tutaj także obserwacja jest najważniejsza. Bardzo szybko dowiemy się, że lubi bębnić grzechotką w podłogę. Wtedy też stymulacja dotykowa może być bardziej zdecydowana. Warto sięgnąć po wszelkiego rodzaju różnorodnie teksturowane przedmioty takie jak piłeczki, jeżyki czy maty podłogowe o różnorodnych fakturach. To będzie idealna okazja, aby zauważyć jakich doznań poszukuje dziecko. Podejmowanie różnorodnych prób wspiera uczenie się o sobie nawzajem. 

Zabawy sensoryczne z fakturami - maty sensoryczne.

Korzyści płynących ze stymulacji różnymi fakturami jest cała masa. Małe niemowlę możemy masować dłońmi, miękkimi szczotkami lub piłeczkami. Starsze już często nie mają ochoty i cierpliwości leżeć spokojnie, gdy Ty spełniasz się w roli masażysty. W końcu nie po to się rozwija i przechodzi do leżenia, przez podpór, czworaki, aż do chodu, by później wracać do początku. To już zna i chce iść dalej!

Jak zapewnić maluchowi odpowiednią ilość wrażeń zmysłowych, gdy już intensywnie się przemieszcza? Przede wszystkim zdjąć skarpetki i pozwolić odczuwać każdą powierzchnię, po której się porusza. Zimne płytki, tkany chodniczek i dalej przez drewniane panele pędzie wprost na włochaty dywan! I to jest super! Jeśli chcesz podbić doznania, możesz wysypać tacki z szyszkami i żwirem, a obok usypać kupkę mokrego piasku. Taka zabawa zachwyci już rocznego malca, a kilkulatek będzie piszczał z radości. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym sprzątaniem niestety. Alternatywą są modułowe maty sensoryczne. 

mata sensoryczna panele sensoryczne puzzle

Od jakiego wieku można stosować maty sensoryczne?

Panele w formie puzzli są dedykowane dla dzieci w czasie nauki chodzenia (zobacz Pierwsze Kroki) od 9. miesiąca życia. Działają na pobudzenie receptorów na stopach, stymulując do prawidłowego kształtowania ich wysklepienia. Ale nikt nie mówi, że to jedyne zastosowanie. Z powodzeniem można je wykorzystać już wcześniej, choćby wtedy gdy maluszek wyprowadza rączki w przód do zabawki w wysokim podporze i zamiast zabawki zaoferować atrakcyjny dla oka kolor, bodziec dotykowy i prioperceptywny. W czasie czworakowania to będzie istny hit! Przemieszczając się po macie, ma tyle ciekawych detali do zbadania!

Takie zabawy z podłożem o różnych fakturach stymuluje trzy ważne zmysły:

  • dotyk - czucie powierzchniowe, odbieranie bodźców przez receptory znajdujące się w skórze całego ciała
  • propriocepcję - inaczej czucie głębokie - czyli zmysł pozwalający na precyzyjne określenie położenia poszczególnych części ciała w przestrzeni
  • przedsionek - układ przedsionkowy, dostarcza mózgowi informacje dotyczące pozycji ciała, pozwala rozróżniać prawą i lewą stronę, pozycje góra – dół.

Każde przemieszczanie się po nierównym, zróżnicowanym fakturowo podłożu, wymusza szybkie przetworzenie informacji i adekwatną reakcję, by nie zrobić "bach"! I tutaj kryje się poważny trening pod postacią niepozornej zabawy. Ale nic strasznego. Kroczek po kroczku, maluch nabiera wprawy i jego umiejętności poznawcze mają szansę rozwijać się w naturalny sposób. Zapraszamy na spacer!

 mata sensoryczna orthopuzzle momika

 czym jest sensoryka i jak działają maty sensoryczne dla dzieci

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl